TELEKOM

Dobler kapasiteten på Thor6

Satellitten som ble skutt opp i oktober fungerer perfekt, melder Telenor.

Thor6 har 36 Ku-transpondere for tv: 16 peker mot Norden, resten mot Sentral- og Øst-Europa. Alle er viktige markeder for Telenor.
Thor6 har 36 Ku-transpondere for tv: 16 peker mot Norden, resten mot Sentral- og Øst-Europa. Alle er viktige markeder for Telenor. Bilde: Telenor
15. des. 2009 - 14:02

Telenors satellitt Thor6 ble skutt opp fra Fransk Guyana i Sør-Amerika 29. oktober. Ifølge administrerende direktør Cato Halsaa i Telenor Satellite Broadcasting (TSBc) har den nå gjennomgått all nødvendig testing i rommet, og er klar for kommersiell drift.

– Før nyttår vil Thor6 formidle tv-signaler til Norden og Øst-Europa, sier Halsaa.

Satellitten er posisjonert i 1 grad vest, og kommuniserer nå «perfekt» med Telenors kontrollsenter på Fornebu. Halsaa sier TSBc vil doble kapasiteten. Posisjonen lar satellitten nå fram til 15 millioner husstander i Norden, og Sentral- og Øst-Europa.

– 1 grad vest er en av de mest attraktive og raskest voksende posisjonene i forhold til Sentral- og Øst-Europa. Den økte kapasiteten er avgjørende for at vi skal kunne fortsette å levere tv-signaler med høy kvalitet i de nordiske landene. I tillegg er Europa for øvrig og da spesielt Sentral- og Øst-Europa svært viktige markeder for oss, sier Halsaa.

Thor6 har 36 Ku-transpondere for tv-signaler til parabol, og tilbyr også telekomtjenester. 16 av transponderne peker mot de nordiske landene: Her overtar Thor6 etter Thor III. De 20 andre transponderne vil peke mot Sentral- og Øst-Europa.

Overføringen av trafikk fra Thor III til Thor6 vil begynne så fort som mulig. TSBc regner med at dette arbeidet vil være ferdig i begynnelsen av andre kvartal 2010.

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Fra skolebenk til kontor
Les mer
Fra skolebenk til kontor
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra