DEBATT

Gi helsearbeiderne mer teknologitrening

God innføring av teknologi kan redusere arbeidsbelastningen i helsesektoren.

Sykepleiere. Sykehus. Sykepleie. Helsevesenet. Helsevesen. Syk. Sykdom. Akutt. Ambulanse. Kvinnearbeidsplasser. Kvinneyrke.
Sykepleiere. Sykehus. Sykepleie. Helsevesenet. Helsevesen. Syk. Sykdom. Akutt. Ambulanse. Kvinnearbeidsplasser. Kvinneyrke. Colourbox
Johan K. Jacobsen, manager i Trifid
23. mars 2025 - 13:00

Dette debattinnlegget gir uttrykk for skribentens meninger. Ønsker du selv å bidra i debatten, enten med et debattinnlegg eller en kronikk, les retningslinjene våre her.

Helsevesenet står overfor en krevende situasjon. Det er både kompetansemangel og høy turnover i helsesektoren. Samtidig øker behovet for helsefaglig kompetanse i takt med at vi blir flere eldre og lever lenger enn noen gang.

Høy arbeidsbelastning trekkes frem som en av hovedgrunnene til høyt sykefravær og turnover i bransjen. Noe må gjøres for å bedre arbeidsforholdene og holde på den helsefaglige kompetansen. Et naturlig første steg vil være å sikre at teknologiske verktøy støtter heller enn å gå på bekostning av de viktigste ressursene – fagfolkene som møter og ivaretar pasienter og pårørende.

Mye omstilling under pandemien

Mye av teknologien finnes allerede – problemet er at det kan være vanskelig å ta i bruk på en god måte. God endringsledelse er avgjørende for å lykkes med nye systemer ved å skape forståelse, engasjement og sikre at brukernes behov ivaretas.

Under Covid-19 var bruken av helsekonsultasjoner via video på topp, men først etter pandemien var dette noe de fleste fastlegekontorene i Norge kunne tilby. Dette viser at vi er i stand til å omstille oss og ta i bruk teknologi for å løse utfordringer, når vi må.

Det finnes allerede teknologi som muliggjør berøringsfri overvåkning av pasienter for måling av hjertefrekvens, respirasjon og bevegelsesmønstre.

Dette er verktøy som – dersom det implementeres på en god måte – kan frigjøre mer tid til pasientbehandling. Elektroniske pasientjournaler (EPJ) er allerede tatt i bruk, men er for dårlig integrert og standardisert mellom ulike helsetjenester. 

Dette skaper ineffektiv informasjonsflyt og dårligere samarbeid, og kan i verste fall true pasientsikkerheten.

God ledelse er avgjørende

Problemet ligger altså ikke i mangelen på teknologi, men heller i implementeringen og samspillet mellom nye og eksisterende systemer. Dersom helseteknologi skal kunne lette arbeidsbelastningen og styrke pasientsikkerheten må vi være bevisste på potensielle flaskehalser som mangelfull inkludering og utilstrekkelig opplæring av brukerne.

Mennesker er generelt lite endringsvillige. For at nye systemer skal bli akseptert, tatt i bruk og fungere slik de skal, kreves det forankring, støtte, veiledning, grundig opplæring, testing og teknisk kompetanse.

Norsk helsepersonell er dyktig og engasjert. Om vi skal lykkes med å gi dem verktøyene og støtten de fortjener, må vi sørge for tydelig forankring, god endringsledelse og aktiv involvering. Først når nye systemer er godt nok implementert kan arbeidsbelastningen lettes, pasientsikkerheten styrkes og helsesektoren bli et mer attraktivt sted å jobbe.

Det er på tide at både helseforetakene og politikerne prioriterer tiltak for å støtte en av Norges viktigste yrkesgrupper. Selv om det vil innebære betydelige kostnader, er det en investering vi bør gjøre før – heller enn siden. Å vente for lenge kan føre til langt større økonomiske og helsemessige konsekvenser.

Budsjettet til det skandaleombruste journalsystemet Helseplattformen har overskredet med 2,6 milliarder.
Les også

Avlyste Helseplattformen-bankett – må betale 450.000

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.