I forslaget til statsbudsjett, foreslår Bondevik-regjeringen et skikkelig IT-løft for Forsvarsdepartementet. Det kan bli forandringer i budsjettkomiteene, men regjeringen ønsker å gi Forsvaret et skikkelig IT-løft.
Finlesing av budsjettet viser at digi.nos spekulasjoner om størrelsen på Golf-prosjektet er ganske riktige. digi.no har tidligere skrevet at samlingen av alle økonomi- og styringssystemene i Forsvaret hadde en prislapp på minst 1 milliard kroner.
Forsvaret mistet motet i gigantisk IT-prosjekt
Milliardkontrakt skal snart deles ut
Nordiske forsvar velger SAP
I tillegg har Forsvaret fått 95 millioner kroner for å begynne på integrasjonsarbeidet.
Forsvaret har også fått en kraftig økning til vanlig datautstyr. Under den kryptiske budsjettpostnavnet FIS-basis ligger bevilgningene til PC-er, nettverk og lokale servere. I fjor var dette budsjettet på 263 millioner kroner, men til neste år dette nøyaktig doblet til 528 millioner kroner. Her finner du budsjettforslaget
Dette rimer godt med den økte fokusen på høyteknologi man ser de senere års militære konflikter medfører.