Selv om Norge har et av verdens mest effektive systemer for innsamling og deling av kart, står problemene i kø. Kartverket er urolig for beredskapen.
– Norges IT-infrastruktur for kartdata er for gammel og ustabil til å møte samfunnets behov. Det er helt nødvendig å oppgradere og vedlikeholde denne, sier kartverkssjef Johnny Welle.
– Kan utgjøre forskjell på liv og død
Kartdata kan utgjøre forskjellen på liv og død, var tilbakemeldingen da rapporten ble overlevert kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng (Ap) fredag.


Både Norsk Luftambulanse og Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) var til stede for å fortelle om hvor avgjørende gode kart er.
– Uten pålitelige geografiske data vil luftambulansen ha store utfordringer med å sikre pasienters og ansattes liv og helse. Geografiske data er avgjørende for sikkerhet i luften, sier flygesjef Lars Erik Bragstad.
NVE understreket hvor viktig gode karttjenester er for varsling av naturhendelser, for eksempel flom.
Tre hovedproblemer
Kartverket mener systemene lider under tre hovedutfordringer:
- Mangel på styring og samordning på tvers av sektorer. Det svekker beredskap og forsinker krisehåndtering.
- Utdatert teknologi og regelverk. Fellesløsningene for kartdata er gamle og ustabile med stadig mer feil og nedetid. Det blir vanskelig å bruke dataene effektivt.
- For lite ressurser. Behovet for kartdata øker, men finansieringen henger ikke med. Viktige tjenester vil berøres, som beredskap, Forsvaret, nødetater, kommunal planlegging og næringslivet.
De grunnleggende kartdata som finnes i dag, må suppleres med bedre informasjon om naturressurser, miljø, arealbruk, samfunnskritisk infrastruktur og befolkning, slår rapporten fast.
– Risikerer forsinket boligbygging
Karttjenester er i tillegg en viktig brikke i planlegging av boligbygging, infrastruktur, legge til rette for klima- og naturtilpasning, god arealforvaltning og en mer digitalisert offentlig sektor, påpekte kartverkssjefen.
– Dersom Norge ikke tar grep, risikerer vi forsinkelser i boligbygging, svakere beredskap, tregere respons i kriser og tapte muligheter for næringsutvikling, skriver Kartverket i rapporten.
Kommunalministeren lover å gå gjennom anbefalingene.
– Geografiske data er avgjørende for beredskap, infrastruktur, boligbygging og samfunnsutviklingen i Norge. Vi må sikre en god, stabil og forutsigbar tilgang til kartdata, sier Stenseng.

Høyre: Ber regjeringen om beredskapssvar