JUSS OG SAMFUNN

Politiet vil oppsøke folk som oppfører seg hatefullt i sosiale medier

Skal delta aktivt i kommentarfeltene og oppsøke personer som oppfører seg på kant med loven.

– Flere kan vegre seg fra å delta i den offentlige debatten. Dette utgjør en trussel mot ytringsfriheten og demokratiet, sier leder Grete Winge for felles enhet for kriminalitetsforebygging i Sør-Vest politidistrikt. 
– Flere kan vegre seg fra å delta i den offentlige debatten. Dette utgjør en trussel mot ytringsfriheten og demokratiet, sier leder Grete Winge for felles enhet for kriminalitetsforebygging i Sør-Vest politidistrikt.  Foto: Heiko Junge, NTB
5. mai 2021 - 15:39

Sør-Vest politidistrikt opprettet et eget prosjekt for å forebygge hatefulle ytringer og trusler i sosiale medier.

Prosjektet heter Operasjon nettroll, og opprettes i forbindelse med årets valgkamp, opplyser politidistriktet i en pressemelding.

– Flere kan vegre seg fra å delta i den offentlige debatten. Dette utgjør en trussel mot ytringsfriheten og demokratiet, sier leder Grete Winge for felles enhet for kriminalitetsforebygging i politidistriktet. 

Straffeloven 185

Winge sier at hatefulle ytringer faller inn under straffelovens paragraf 185.

Ifølge politilederen vil de fremover oppfordre politikere til å delta aktivt i prosjektet. Hun understreker også at det er viktig at folk som opplever potensielle lovbrudd i sosiale medier rapporterer dette videre til politiet.

Sør-Vest politidistrikt håper prosjektet kan være med å forebygge mot at straffbare handlinger skjer i sosiale medier. Eksempel på tiltak mot nettroll vil være å delta aktivt i kommentarfelt, eller oppsøke personer som oppfører seg på kant med loven for en forebyggende samtale.

Politiet kan også ta beslag i utsyr og opprette anmeldelser, sier hun.

– Vi håper dette bidrar til å ivareta politikeres engasjement i den offentlige debatten. Vi har valgt oss ut Facebook som kanal i prosjektet, men vil presisere at vi ikke ser gjennom fingrene på kommentarer som er eller kan være straffbare i andre sosiale medier, sier politiførstebetjent Roald André Møskeland i nettpatruljen.

Nesten alle studentene på Samfundet svarte at de brukte mer tid på skjerm enn de egentlig hadde lyst til. Vi må ta et oppgjør med «oppmerksomhetsoligarkene», skriver Gabriel Qvigstad Trampe.
Les også

Vår neste frihetskamp er digital

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.