JUSS OG SAMFUNN

Regjeringen utsetter norsk digital-TV

Regjeringen og kulturminister Valgerd Svarstad Haugland utsetter utlysningen av konsesjon for å gi Norge digital TV.

1. mars 2002 - 09:06

Regjeringen med kulturminister Valgerd Svarstad Haugland er åpenbart sterkt i tvil om det skal bygges et digitalt bakkenett i Norge. For det er staten som må ta deler av regningen og risikoen gjennom at de eier NRK.

Nå har regjeringen på ny utsatt det digitale bakkenettet og dermed utplasseringen av dekoderboksene som ville gitt mange både digital-TV, interaktive tjenester og Internett. Tidligere var det ventet at konsesjonen skulle utlyses i den nærmeste fremtiden, men nå skyver regjeringen på beslutningen ved å sende spørsmålet ut på høring i bransjen, skriver Dagens Næringsliv.


Målet er å få bedre svar på de mange tekniske og økonomiske utfordringene før man starter milliardsatsningen.

Dermed vil konsesjonen bli utlyst tidligste til høsten, noe som i praksis betyr et års utsettelse. Dette er en dårlig nyhet for TV 2 og NRK, for mens de venter, skaffer CanalDigital, Viasat og de forskjellige kabelselskapene seg stadig flere kunder.

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.