På Skatteetatens hjemmeside ligger nå skattelistene ute. Der er det mulig å sjekke hva naboen, sjefen og andre skattet ifjor.
Men skattelistene vil ikke bli den lesermagneten de ble for nettavisene i fjor. For nye regler gjør at nettavisene ikke kan legge ut listene. Det er Datatilsynet og Stortinget som har innført begrensningene.
I tillegg har Skatteetaten lagt inn et system som gjør det umulig å sette en automatisk programvare til å samle tall fra listene. I likhet med en del andre tjenester på nettet har Skatteetaten innført en sikkerhetsløsning med bilder. Hvert søk krever at man taster inn bokstaver som vises i et litt grumsete bilde. Bildet over viser hvordan du må taste inn den tilfeldige koden "ucwda" for å gjøre ditt første søk.


Dette klarer ikke roboter å gjøre. Denne sjekken bremser også manuell innsamling.
Skattelistene er lagt ut på www.skatteetaten.no.