Danske Institutt for Fremtidsforskning har gjort en analyse over yrker de mener vil dø ut i årene som kommer. Årsakene er flere, men de fleste spådommene skyldes at teknologi vil erstatte oppgaver som løses av mennesker i dag.
Automatikken vil erstatte mange av de jobbene som er på vei ut av arbeidsmarkedet, mener seniorforsker ved Institutt for Fremtidsforskning, Anders Bjerre, ifølge nettavisen Business.dk.
Her er listen
_logo.svg.png)

Fly uten pilot
Fly allerede i dag nesten fullautomatiske. Spørsmålet er bare når vi vil føle oss trygge nok til å fly uten pilot.
Butikkekspeditør
Vi kommer selv til å skanne våre varer - som man også gjør noen steder på biblioteker. Det vil imidlertid være ubehagelig om det slett ikke er noen i butikken, så det vil være en form for verter.
PC-servicetekniker
Vi får bruk-og-kast pc'er i fremtiden - det er for dyrt og dumt å reparere dem.
Parkeringsvakt
(Heldigvis) blir parkeringsvaktene borte etter hvert. Dessverre vil P-avgiftene bli trukket helt automatisk...
Postbud
Bruker e-post til det seriøse, og skal det være fest, sender vi heller et syngende telegram - eller får brakt ut blomster via blomsterbyrå.
Sentralbanksjef
Gjelder kanskje ikke i Norge (ennå). Men i Danmark vil nok "Københavner-kontoret" bli lagt ned til fordel for en oversjef i Frankfurt, ref. euroen og EU.
Grossist
Vi handler direkte med produsentene - nettet overtar grossistrollen.
Prest
Færre går i kirken, og nedturen ser ut til å fortsette. Det er imidlertid ikke det samme som at religion blir avskaffet.


Fengselsbetjent
Samfunnet vil være total-overvåket - og de som tråkker feil, vil ikke bli sendt i fengsel, men vil i stedet få moderert atferden deres ved hjelp av medisin (uff da).
Vinduspusser
Det finnes allerede selvrensende vinduer - og da trenger vi vel heller ikke den manuelle vinduspusseren?