Microsoft offentliggjorde i går at selskapet tar frem storsleggen mot alle verdens piratbrukere av Windows. Til sommeren er det slutt på nedlastninger dersom man ikke har en ekte lisens. En stopp i oppdateringer vil raskt gjøre en PC tilknyttet nettet sårbar overfor angrep fra hackere, ormer, virus og andre sikkerhetstrusler.
Les også:
- [11.04.2005] Microsoft til felts mot piratdistributører
- [26.01.2005] Microsoft skrur igjen overfor pirater
Men foreløpig gjelder dette bare manuell nedlastningen av oppdateringer. Automatisk oppdatering vil fremdeles – merkelig nok – være tilgjengelig for alle.
– De fleste bruker automatisk oppdatering, skal dette ha en effekt for Microsoft, må de også stenge denne hovedveien, sier Snorre Fagerland, virusanalytiker i Norman, til digi.no.
Og stenger Microsoft oppdateringer for alle piratbrukere, vil ikke det bare ramme piratbrukerne, påpeker Fagerland.
– En full stengning av oppdateringer vil få store konsekvenser for Internett og alle verdens PC-brukere, konkluderer han og forklarer.
– Hovedproblemet er at en stopp i oppdateringer ikke lammer maskinene til piratbrukerne. De vil fortsette å bruke PC-en, men vil bli infiserte med stadig flere ondsinnede programmet, påpeker virusanalytikeren.
Fagerland lister opp problemene:
– Maskiner der hackere har kommet seg inn brukes som filservere og roboter til å spre spam, virus, videreformidler ondsinnede websider og lagre piratkopiert innhold og ulovlig innhold, sier han.
En innstramning vil kunne få konsekvenser på nasjonalt plan, for i mange mindre rike land i Asia og Øst-Europa har bare en brøkdel av brukerne betalt for sine lisenser.


Fagerland mener at visse nasjoner vil måtte ta politisk initiativ, enten overfor Microsoft eller ved å satse storstilt på Linux dersom Microsoft skulle stramme til.
– Mange har ikke råd til å kjøpe en Windows-lisens og verden vil bli et sørgeligere sted dersom Microsoft lukker sikkerhetsoppdateringene.