Det amerikanske auksjonsselskapet eBay Inc fikk et godt andrekvartal. Selskapets konsept ser ut til å fungere, det mener i alle fall analytikerne som har fulgt selskapet.
I andre kvartal i år fikk selskapet et nettoresultat på 13,2 millioner dollar, 120 millioner norske kroner. Dette er mer enn en dobling fra samme periode i fjor, da nettoresultatet var på 5,1 millioner dollar, 46,54 millioner norske kroner.
Omsetningen doblet seg nesten, fra 49,5 millioner dollar (452 millioner norske kroner) i andre kvartal i fjor, til 97,4 millioner dollar (889 millioner norske kroner) i år. Det melder Wall Street Journal.


Men det er ikke bare i de rene resultat-tallene eBay går bedre. Analytikerne kunne merke seg at verdiene som blir presentert på auksjonssidene har steget betraktelig. Andre kvartal i år var det omtrent 1,3 milliarder dollar, 12 milliarder norske kroner, i verdier på sidene. Dette er et av parameterene analytikerne ser på når de bedømmer selskapet.
Selskapet har også fått stadig flere brukere og auksjoner. Selskapet hadde i andre kvartal 15,8 millioner brukere og mer enn 62,5 millioner auksjoner. Dette er mer enn en tredobling fra samme periode i fjor.
Analytikerne har grunn til å nikke på hodet. De positive tallene eBay kommer med er ikke typisk for e-handelsselskaper i samme segment.
Meg Withman, eBays toppsjef og en av gründerne, var svært så fornøyd med tallene. - Hver dag blir ebays markedsplass uerstattelig for flere og flere mennesker og små selskaper rundt om i verden, sa hun under presentasjonen av selskapet.