IT-BRANSJEN

Tietoevry selger milliard-del av selskapet

Delen selskapet selger, har over 7000 ansatte og en omsetning på én milliard euro.

Tietoevrys hovedkontor i Espoo, Finland.
Tietoevrys hovedkontor i Espoo, Finland. Foto: Miltton Oy / Mathias Foster / Tietoevry
24. mars 2025 - 07:31

7230 ansatte blir med på lasset når Tietoevry selger sin «Tech services»-avdeling.

Selskapet har inngått en avtale med Agilitas Private Equity LLP om å selge en del av selskapet til fondet. Kjøpesummen er på 300 millioner euro, tilsvarende 3420 millioner norske kroner. Tietoevry Tech Service hadde en omsetning på over én milliard euro i 2024.

Det melder selskapet selv i en melding søndag.

Salget skal ferdigstilles tredje kvartal i år. 

Skal betale ned gjeld

Tietoevry.sjef Kimmo Alkio er fornøyd med avtalen. <i>Foto:  Tietoevry</i>
Tietoevry.sjef Kimmo Alkio er fornøyd med avtalen. Foto:  Tietoevry

Pengene Tietoevry sitter igjen med etter salget, skal primært brukes til å redusere gjelden.

− Etter fullføring av transaksjonen kan Tietoevrys styre vurdere ytterligere bruk av provenyet, inkludert kapitalutdelinger til aksjonærene, heter det i meldingen.

− Vi er veldig glade for å ha gått til denne avtalen med Agilitas. Støttet av Agilitas er Tietoevry Tech Services godt posisjonert til å bedre tilbudet til både kunder og ansatte, sier Kimmo Alkio, administrerende direktør i Tietoevry, ifølge meldingen.

Tietoevry lover fortsatt samarbeid mellom enhetene etter salget, også delen som selges, ifølge toppsjef Kimmo Alkio.
Les også

Derfor velger Tietoevry å kvitte seg med sin største avdeling

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.