Noroff Instituttet hadde ved utgangen av februar mottatt nær 200 søknader om studieplass. Det er en økning fra året før på 370 prosent.
– Utdanning innen kreative IT-fag fag som spilldesign, multimedia, 3D animasjon, lyd og musikkproduksjon, foruten mer spesialiserte IT fag som digital sikkerhet og etterretning, er stadig mer ettertraktet, sier markedssjef Geir Johannessen i Noroff Instituttet.
Aldri før har Noroff Instituttet opplevd tilsvarende tilstrømning av studenter som ønsker å studere ved instituttet. Noroff har utdanningssentre over store deler av landet, og mener dette bekrefter at private skoler er attraktive. Basert på tidligere år er det i april hovedtyngden av søknader kommer inn.


Noroff merket allerede før jul en stigende interesse med 30 prosent flere netthenvendelser om Noroffs IKT-studier. Studieleder Ari Matihisen fortalte i et intervju med digi at instituttet på en studiemesse i Kristiansand hadde delt ut 3.000 studiekataloger, som var dobbelt så mange som året før.
Les også:
- [21.01.2004] Kraftig vekst for IT-studier
- Vi representerer studieretninger som det offentlige ikke har valgt å satse på og blir foretrukket av studenter som vil inn i kreative fag som for eksempel spilldesign og multimedia. Interessen er også stor blant e-jegerne som vil studere digital sikkerhet og etterretning, framholder Geir Johannessen.
Han mener at søkerne ønsker seg noe annet og noe mer enn bare tradisjonell utdanning og at privatskoler i langt større grad legger til rette for en utdanning som også er praktisk rettet. I samfunnet er det betydelig økt interesse for kreative innslag, god design og multimedia.
- Studentene må få utfordringer utover det å begrave hodet mellom to tunge permer. Utdanningen må ha sterke praktiske innslag, slik at teorien kan prøves ut relativt rask. Miksen av teori og praksis er selve fundamentet i moderne utdanning mot et samfunn som viser større interesse for kreative innslag, god design og multimedia, sier Johannessen.
Noroff Instituttet samarbeider med ledende universiteter i Australia og Wales. Stadig flere ønsker å kombinere sin Bachelor-utdannelse med ett år i utlandet.