Brudd på kabler forstyrrer internett i Afrika
Brudd på flere undervannskabler har ført til omfattende forstyrrelser i internettrafikken i flere land i Vest-Afrika, ifølge Bloomberg.
Hardest rammet er Elfenbenskysten, Liberia og Benin, ifølge NetBlocks, som overvåker internettfriheten i verden. Også Ghana, Nigeria og Kamerun er rammet, og flere bedrifter har meldt om lignende problemer i Sør-Afrika.
Det er ikke klart hva årsaken til bruddene på kablene utenfor Elfenbenskysten er, men trolig vil forstyrrelsene vedvare i flere uker framover langs Afrikas vestkyst.
I slutten av februar ble tre telekommunikasjonskabler i Rødehavet på Afrikas østkyst, en viktig lenke i internettrafikken mellom Europa og Asia, kuttet, trolig av ankeret til et skip som ble senket av houthiene.
Problemene på begge sider av Afrika risikerer å føre til forstyrrelser i internett i flere land på kontinentet.