UTDANNING

Norske elever scorer dårligere enn før på databruk

I digital kompetanse er det en større andel norske elever som presterer på et lavt kompetansenivå i 2023 enn i 2013. Internasjonalt sakker elevene også akterut.

Norge bruker mer digitale verktøy i skolen enn de fleste land i verden. Likevel har 40 prosent av elevene har lav digital kompetanse.
Norge bruker mer digitale verktøy i skolen enn de fleste land i verden. Likevel har 40 prosent av elevene har lav digital kompetanse. Illustrasjon: Colourbox
12. nov. 2024 - 10:38

Det viser den internasjonale undersøkelsen International Computer and Information Literacy Study (ICILS).

– Bruken av data blant unge er gått opp, men kompetansen går ned, sier professor Ola Erstad i ICILS-gruppen til NTB.

Han sier det er overraskende at norske elever scorer såpass lavt på prøvene i digital kompetanse og algoritmisk tenkning.

ICILS viser at fire av ti norske 9.-klassinger scorer på de laveste nivåene i digital kompetanse. Det til tross for at Norge er blant landene der elevene bruker digital teknologi mest i skolefagene.

Andelen elever som scorer på det høyeste nivået, faller markant fra undersøkelsen for ti år siden.

Siste PISA-undersøkelse viser at digitale distraksjoner er et problem for elevene i klasserommet. Lærerne er heller ikke fornøyde. 35 prosent av norske grunnskoler er heldigitale, selv om bare tre prosent av lærerne vil ha det sånn, ifølge en undersøkelse fra Utdanningsforbundet.
Les også

IKT Norge-sjefen har ikke fulgt med i timen

Mestrer ikke utstyret

– Særlig nivået på digital kompetanse overrasker. Kompetansen til å bruke alt utstyret de har, uteblir. Vi har tatt det for gitt at de lærer seg å bruke dette, men det gjør de ikke.

Norske elever på 9. trinn har deltatt i undersøkelsen. Totalt deltok 4436 norske elever og 1366 norske lærere ved 153 skoler.

– Jeg hadde forventet bedre resultater. Norge bruker mer digitale verktøy i skolen enn de fleste land i verden. De siste 10–15 årene har vi brukt svært store ressurser på digital teknologi og digitale læremidler, sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) i en epost til NTB.

Må snu

Sør-Korea, Tsjekkia, Danmark og Taiwan presterer signifikant høyere enn Norge i digital kompetanse. I algoritmisk tenkning er det åtte land, inkludert Danmark og Finland, som presterer signifikant høyere enn Norge.

– Det er veldig interessent at Danmark gjør det såpass bra. Hva er det de gjør, spør Erstad.

Mens 60 prosent i Norge har digitalt kompetansenivå 2 og høyere, har Danmark 68 prosent elever på kompetansenivå 2 og høyere.

I Algoritmisk tenkning ligger 34 prosent av de norske elevene ligger på det laveste nivået.

Nessa Nordtun mener det gir grunn til å stille spørsmål om vi bruker teknologien riktig og om mer digitale klasserom nødvendigvis gir bedre digital kompetanse.

– Undersøkelsen føyer seg inn i rekken av undersøkelser der elevenes resultater ikke er så gode som vi skulle ønsket, og jeg er allerede i gang med å følge opp resultatene gjennom blant annet den nye stortingsmeldingen – En mer praktisk skole, sier statsråden.

Før Torgeir Micaelsen gjorde politisk comeback i Digitaliseringsdepartementet, ledet han Finanskomiteen i Stortinget. Nå er han igjen sammen med Jens Stoltenberg, som en av den nye finansministerens statssekretærer.
Les også

Stoltenberg: Henter nok en stats­sekretær fra Digitaliserings­departementet

 

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonse
Innovasjon Norge
Da euroen kom til Trondheim
Da euroen kom til Trondheim

 

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.