«Hå Rugeri AS er blitt utsatt for et dataangrep», meldte daglig leder Arild Pollestad til Datatilsynet 10. desember i fjor, ifølge dokumenter Nationen har fått tilgang til.
Selskapet eies av Nortura SA, samt faren og broren til Geir Pollestad. Hackere tok kontroll over epostkontoen til daglig leder og sendte en falsk faktura til en leverandør.
«Dette medførte at EUR 73 686,72 (NOK 868 020,35) ble betalt til feil konto. Beløpet er tapt. Saken er meldt politiet», skrev Pollestad til Datatilsynet.
Til Nationen bekrefter Arild Pollestad at hendelsen skjedde i oktober 2024, men ønsker ikke å kommentere ytterligere. Nortura, som eier 51 prosent av selskapet, henviser til datterselskapet for kommentarer.

Lagret helseinfo om barn på Teams – mer enn hundre hadde urettmessig tilgang