08. okt. 2024, 07:28Redaksjonen
Ericsson og Softbank i samarbeid om kunstig intelligens i mobilnett
Den svenske teknologileverandøren og produsenten av mobilnett, Ericsson, er i ferd med å få en sterk posisjon innen det som gjerne kalles AI-RAN. Det handler om å utvikle radioaksessnett, mobilnett, tett integrert med kunstig intelligens.
Nå har Ericsson og japanske Softbank slått hodene sammen for å undersøke potensialet for å utvikle nye KI-integrerte ran-løsninger som kan øke effektivitet og ytelse i nettverk. Det håper de å få til ved å peke ut felles nettverks- og infrastrukturløsninger som lar både KI og ran operere på samme infrastruktur.
De to selskapene samarbeider også i AI-RAN Alliance, som er dannet av AWS, Arm, Microsoft, Nokia, Nvidia, Samsung, T-Mobile USA, Softbank og Ericsson, skriver TelecomTV.