Tom Bombadil inn i «Ringenes herre»-serien – etter å ha blitt utelatt i filmene
I Tolkiens bøker om «Ringenes Herre» er karakteren Tom Bombadil viktig der han redder hobbitene i Gammel-Skogen. Men Peter Jackson utelot ham fra sin filmtrilogi.
Onsdag ble det avslørt at fanfavoritten Tom Bombadil – som synger og snakker på rim – derimot blir å se i andre sesong av Amazon-serien «Ringenes herre: Maktens ringer». Premieren står på Prime Video 29. august, melder strømmetjenesten.
Det er Rory Kinnear, kjent som stabssjefen til M i fire James Bond-filmer, som spiller Tom Bombadil – av noen tolket som et slags symbol på Gud, der han sies å ha sett den første regndråpen. Tolkien selv anså ham som et uttrykk for naturen selv, ifølge brev han etterlot seg.
Jackson skal ha følt at Bombadil-karakteren ikke var viktig for historien i filmtrioen han laget, selv om J.R.R. Tolkien skapte karakteren lenge før både «Hobbiten» og «Ringenes herre».
.– Det er en grunn til at han ikke er med i tidligere filmatiseringer, fordi han på mange måter er en slags anti-dramatisk karakter uten en sterk agenda. Han observerer dramaet, men deltar ikke i det, sier serieskaperne J.D. Payne og Patrick McKay til Vanity Fair.
– Han er vimsete og magisk, men har også eldgammel visdom og dype, emosjonelle røtter i gammel historie og myter. Han er et lyspunkt midt i et ellers mørkt hav, forklarer duoen om hvorfor de tok med «Gamle Tom».